Za bolestmi zad se může skrývat dlouhodobý stres

10.04.2019

Bolí vás dlouhodobě záda a všechna vyšetření u lékařů máte v pořádku? Za bolestí může být i dlouhodobý stres, který ovlivňuje nejen naši psychiku, ale stojí za spoustou fyzických problémů. 

A jedním z častých jsou právě bolesti zad či hlavy, protože tělo a psychika jsou propojeny více než se na první pohled zdá. Řešením je samozřejmě nejen změnit životní styl, přístup k životu, ale i správný pohyb a rehabilitace. 

Stres působí zvýšenou aktivitu (napětí) ve svalech. Krátkodobě může být tento děj užitečný, dlouhodobě pak ale dochází k "únavovým bolestem" a v případě opravdu dlouhé doby dojde ke změnám stavby (struktury) a naše tělo se přestavuje podle stresu a zátěže. - co napsat se...dlouhé doby může dojít ke změnám stavby a naše tělo tím zrcadlí/odráží míru stresu či zátěže. 

Kromě bolesti zad si psychika hraje i s naší hlavou, a to i po fyzické stránce. "Bolesti hlavy mohou být nejrůznějšího původu a možná je vyvolává z velkého procenta stres, přesto z velké části může být zdrojem mechanický problém v páteři,ale i mnoho dalších faktorů. Proto není od věci vyloučit právě mechanickou blokádu krku před jednoznačným označením stresové bolesti hlavy . Stres může zapříčinit změnu držení těla, tato změna může způsobit blokády a svalové napětí, které se stane zdrojem bolesti hlavy," říká PhDr. Kryštof Kuba, vedoucí fyzioterapeut McKenzie kliniky.

Prevence je základ

Preventivní činnost je v zásadě častá změna pracovní i relaxační pozice. Ztuhlost nás zabíjí a pokud po mnoha hodinách v práci (vsedě, vestoje, při pomalé chůzi) přijdeme domů a jsme několik hodin na gauči nebo ohnutí na zahradě, pak nám tento "nepohyb či jednostranný pohyb" začne tělo vracet. Následným dobrým řešením pro vyloučení mechanických příčin našich bolestí je vyšetření
u zkušeného fyzioterapeuta či rehabilitačního lékaře. Z dlouhodobého preventivního pohledu je dobré pravidelně sportovat. Pomáhá to našemu tělu po fyzické stránce a zároveň sportem tvoříme v těle endorfiny, které zlepšují náladu a tím i snižují stres.

I děti mohou mít bolesti ze stresu

Známe případy, kde i děti mají bolesti hlavy a zad. Jejich věk stále klesá. To přisuzujeme ale spíše malé pohybové pestrosti u dětí. Speciální pojem pro určité bolesti zad dětí a mládeže je ve slovníku slavného fyzioterapeuta Robina McKenzieho - "Posturální syndrom". Nicméně i s bolestmi hlavy dětí se setkáváme ve vztahu ke stresu. Může to být obranná reakce na podněty z okolí dítěte.

Správný pohyb

Pokud vás dlouhodobě trápí bolesti pohybového aparátu, zkuste vsadit na rehabilitační metodu McKenzie. Při jejím správném cvičení můžete dobře odbourat stres a pomoci si od fyzické bolesti

Zkušený vyškolený McKenzie odborník Vám vybere jeden až dva pohyby, které můžete velmi snadno provádět během dne a tím vyrovnávat přiměřenou zátěž těla a samozřejmě se cítit lépe. Navíc dostanete řadu praktických doporučení v rámci běžných denních činností, které je možné během dne provádět efektivněji než jak jste dosud běžně prováděli. A rovněž díky těmto doporučením objevíte jak příjemněji se řada opakovaných činností či pozic lze provádět.

Psycholog vs. fyzioterapeut

"Je to velice důležitá spolupráce. Pokud u pacienta z pohledu fyzioterapeutických metod vyloučíme příčiny, které jsme schopni vyřešit, a navíc speciálními dotazníky zjistíme, že daný člověk může profitovat spíše z konzultace s psychologem než jinými odborníky z řad lékařů, tak je pro nás výhodné mít k ruce zkušeného klinického psychologa, který zná naše postupy a my známe jeho, " dodává PhDr. Kryštof Kuba.