Sezením k trvalé invaliditě

17.10.2019

Odborníci se shodují, že každodenní dlouhodobé sezení přináší zdravotní potíže. Trpí krční páteř, záda, břišní orgány a také žíly dolních končetin. 

V uvolněném sedu se páteř vyhrbí a hlava posune vpřed. Tím se páteř nastaví do obráceného postavení, než je pro ni dlouhodobě výhodné. Břišní stěna se uvolní a orgány se vlivem držení trupu natlačí na sebe. Tím se zvyšuje žaludeční tlak, zpomaluje motilita střev, zvyšují se tlaky na pohlavní orgány a oslabují se svaly pánevního dna. 

Při nádechu se rozšíří břicho a hrudní páteř se ještě více vyhrbí, aby se mohla při výdechu v tomto nastavení ještě více protáhnout. Tím se daří vytvořit nevýhodné vyhrbení střední části zad. 

Hlava se v uvolněném sedu nastavuje do záklonu a díky tomu vytváří svou vahou bolavý vazivový hrbek v dolní části krku. Zároveň je minimalizováno prohnutí v bederní páteři a zvyšuje se tlak na ploténky mezi obratli. Vlivem tlaku židle do stehen je ztížen návrat krve z nohou k srdci a zvyšuje se riziko onemocnění žil. 

Uvolněnou polohu sedu lze přirovnat k nouzovému režimu osvětlení při vypnutí elektriky a je jen otázkou času, kdy dojde rezervní energie. Bohužel je nutno podotknout, že zdravý dlouhodobý sed prostě neexistuje. 

A tak lze v rámci kompromisu navrhnout některá doporučení, jak zabránit ničení svého těla.

  1. Podívejte se na svou židli.

    Není moc nízká? Nebo naopak vysoká? Nutí vás se zaklánět nebo naopak předklánět? Poskytuje vám prohnutí v dolní části zad?

    Pokud jde o výšku, nastavte židli tak, abyste vsedě měli pánev o trochu výš, než kolena. Pro práci je lepší, když je opora zad zpevněná, naopak pérovací opěradlo lze využít při pracovní pauze.

  2. Pořiďte si bederní opěrku.

    Pro oblast beder se doporučuje umístění opěrky v podobě válečku. Umožní sedět tak, aby vzpřímená páteř byla zároveň mírně prohnutá a nepřetěžovaly se svaly na krku. Tajemství úspěchu spočívá v tom, že se váleček pomocí pružného popruhu připevní na opěradlo do oblasti bederní páteře. Důležité je se usadit co nejblíže k opěradlu, čímž vznikne v bedrech ono důležité prohnutí neboli lordóza. Jinak ztrácí sebelepší opěrka smysl.

  3. Přerušujte sezení

    A to každých 20 minut. Dojděte třeba ke kolegovi z vedlejší kanceláře, se kterým si jinak posíláte maily. On bude mile překvapen, vaše páteř spokojená a ještě si vylepšíte náladu. Tedy pokud vyberete toho správného kolegu.

  4. Neodpočívejte vsedě

    Máte-li sedavé zaměstnání, neseďte ještě ve volném čase. Choďte, plavte, jezděte na kolech, horolezte, hrajte míčové hry a před sportem i po sportu se protáhněte. Cvičte do všech směrů, které vám tělo nabízí.

    Zásadně nevynechávejte záklony krční a bederní páteře. Ač jsou tyto pohyby zatracovány a kdekdo tvrdí, že se nesmějí dělat, paradoxně vám pomohou k tomu, aby vaše páteř nebyla přetížená.

  5. Radujte se ze života

    Naše nálady ovlivňují držení našeho těla. Seďte rovně a nenechte si vzít optimismus. Vaše zdraví za to stojí.

Štěpánka Vojtová, fyzioterapeut, McKenzie Institut ČR