Jak zdravě zahradničit

03.04.2019

Jen minimum z nás patří mezi ty, které nikdy nebolela krční páteř nebo bederka. Znají to především (ale nejen) ti, kteří už počítají dny do chvíle, kdy vyrazí na svou zahrádku a nastane pro ně to pravé jaro.

Slyšeli jste už o metodě McKenzie? I ta vám pomůže při bolestech, s nimiž se při práci často potkáte. Jejího zakladatele - fyzioterapeuta Robina McKenzieho zná mnoho odborníků v řadě zemí světa, především rehabilitačních lékařů, ortopedů, neurologů, fyzioterapeutů a dalších, kteří se zabývají problémy s páteří.

Metodika McKenzie znamená správnou, individuálně stanovenou speciální pohybovou terapii, jejímž základem je pravidelné provádění speciálních cviků. Ty jsou stanoveny konkrétně pro každého pacienta, samozřejmě po určení správné a přesné diagnózy. Cílem je takové ovlivnění zdravotního stavu, které často umožní vyhnout se operaci a co nejdříve se vrátit do normálního života. Pacient je rovněž poučen o možnostech autoterapie a prevence své nemoci.

O seznámení odborné veřejnosti s těmito metodami a technikami se u nás zasloužil především profesor MUDr. Vladimír Janda, DrSc., dlouholetý přednosta Kliniky rehabilitačního lékařství FN Královské Vinohrady.

Začněme od konce. Pro koho tato metoda není? Nesmí se používat při akutních zánětech, například při revmatismu, při onkologickém léčení nebo při pokročilém stadiu Bechtěrevovy choroby. Když se nemoci zklidní a jsou v tzv. remisi, se mohou cviky využít, ovšem v rozumné míře a nejlépe po poradě s odborníkem.

Přibližně 90 procent potíží s páteří nebo klouby je totiž způsobeno některou funkční nebo mechanickou poruchou, která je důsledkem určité nesprávně praktikované aktivity, s přetížením a bez relaxace. Potom něco bolí - ruce, rameno, zápěstí...

Podívejte se do slunce

Co tedy poradit statisícům našich zahrádkářů? "To, co vám dnes řeknu, řada z nich zná, pouze to nerespektuje," tvrdí Eva Nováková. "Pokud je člověk delší dobu předkloněný nad záhonem, nad rýčem, nad květináčem (a vlastně nad čímkoli), pravidelně - čas od času a podle potřeby - se má postavit, ruce dát dozadu přibližně do výše pasu a s přirozeným záklonem se podívat do slunce. Samozřejmě ti, kteří mají problémy s rovnováhou, musí opatrně a nejlépe s oporou, aby se jim nezatočila hlava. Tento jednoduchý postup by se měl dělat preventivně, i když zatím nic nebolí, ale vždycky, když člověk cítí, že se mu někde něco napíná, táhne a pobolívá."

K čemu vůbec má zahradník záda? Jak se zdá, jen k tomu, aby si je chvílemi narovnával, pravě: "To mě bolí záda!" Co se nohou týče, dají se všelijak skládat; lze sedět na bobku, klečet na kolenou, vpravit nějak nohy pod sebe, nebo konečně si je dát za krk; prsty jsou dobré kolíky k dělání důlků, dlaně drtí hrudky nebo rozhrnují prsť, kdežto hlava slouží k zavěšení fajfky; jenom hřbet zůstává nepoddajnou věcí, kterou se zahradník marně pokouší náležitě ohnout."

Z knihy Karla Čapka: Zahradníkův rok

Ono narovnání a protažení má logiku. Při práci na zahrádce máme všechno ohnuté, zkrácené, skloněnou jak krční páteř, tak bedra a kolena - ať už v dřepu nebo vkleče. Pokud se narovnáme s rukama vzadu na kříži, tak se nám všechno správně porovná: ramena, páteř od krku dolů se krásně protáhne, bedra a kolena rovněž. Pamatujme si také, že je lepší - pokud je to možné - pracovat v dřepu nebo kleku než být ohnutý.

Protřepte a propínejte nohy

Při kleku nebo dřepu dochází ke sníženému prokrvení orgánů, a tak pro vás má paní Eva tuto radu: postavte se, protřepejte postupně obě dolní končetiny, nohu natáhněte a opřete třeba o lavičku a propněte ji se špičkou nahoru. A samozřejmě totéž s druhou nohou.

Pracujeme-li dlouho s motyčkou, trpí i zápěstí. Pohybem seshora dolů se ohýbá a je v napětí. "Odložte motyčku," radí Eva Nováková, "a ,upracovanou' ruku vložte do druhé, a tou ji pěkně protáhněte. Obejměte ji a opačným zápěstím ji protáhněte jakoby do dálky. Při brnění se obvykle utiskuje karpální tunel, takže ji nataženou naopak ohnete v zápěstí a druhou rukou protáhnete."

Potíže s kyčelními klouby jsou podle Evy Novákové sekundárními projevy problémů se zády: zkusíme protáhnout záda, a pokud bolest - obvykle v tříslech nebo partiích okolo - přetrvává, postavte se na jednu nohu (rukou se přidržujte opory) a pokrčenou nohu vzadu přitáhněte k hýždi. A totéž s druhou nohou.

S lokty a koleny raději k lékaři

Kolena nejčastěji bolí při chůzi a příčiny mohou být velmi pestré a u každého jiné, v těchto případech je těžké poskytnout univerzální radu.

Tzv. tenisový loket je další častou potíží. Asi už každý ví, že problémy tohoto typu nevznikají jen z přetrénování nebo z nesprávného držení tenisové rakety, ale týkají se i zedníků, kovářů, zahrádkářů a dalších, kteří intenzivně používají ruce.

Mnozí odborníci takto označují všechny bolesti v oblasti kolem lokte, ovšem tyto partie mohou být jen namožené, může tam být natažený sval, a to musí stanovit odborník, nejlépe spolupráce lékař a fyzioterapeut. Další postupy se pak odvíjejí od stanovení správné diagnózy.

Naučme se správně sedět

Eva Nováková vzkazuje všem, že Robin McKenzie na otázky ohledně potíží s pohybovým aparátem poskytoval jednoduchou, ale základní odpověď:

Zkusme sedět lépe - se vzpřímenou páteří, to je základní prevence problémů se zády a klouby. Pamatujme na fyziologické zakřivení páteře, s nímž jsme se všichni narodili. Záda by měla být opřená o opěradlo, páteř v bederní části lehce podložená. Nepovalujme se v moderních nízkých sedačkách, v nichž často nelze pohodlně sedět, při jejich výběru pamatujme na správné fyziologické sezení.

"Možná někdy v budoucnu," říká Eva Nováková, "až budeme tuto radu všichni respektovat, tak nejen my, ale i mnozí z lékařů nebudeme potřební."

Jana Hrabáková

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zdrave-zahradnicit-a-predchazet-bolestem-zad-rukou-kycli.html